Одеський обласний онкодиспансер змінив статус і планує відкрити сучасні відділення
Як вже повідомляло ІА «Юг.Today», в Одеській області створюють регіональний протипухлинний центр. Така необхідність виникла у зв’язку з тим, що Одеський обласний онкодиспасер на сьогодні відчуває велике навантаження, адже під час воєнного стану він приймає профільних пацієнтів із Миколаївської, Херсонської, Донецької, Харківської, Запорізької та Вінницької областей. Тому на минулій сесії Одеської обласної ради, яка відбулася 3 червня, заклад отримав новий статус шляхом свого перейменування на Одеській регіональний клінічний протипухлинний центр з подальшою можливістю розширення його медичних послуг. Про це йдеться у відповідному проекті рішення обласної ради, передає інформаційна агенція «Юг.Today».
Як зазначається в пояснювальній записці до документу, з 1 квітня 2020 року на підставі Закону України «Про державні фінансові гарантії» вступив в дію другий етап медичної реформи, який поширився на вторинну та третинну медичну допомогу. Відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 19 березня 2018 року «Про затвердження Порядку надання первинної медичної допомоги», функцію профілактичного напрямку та динамічного спостереження за станом здоров’я населення сьогодні покладено на центри первинної медико-санітарної допомоги, тому вона не притаманна закладам охорони здоров’я третього рівня
Згідно Національної стратегії здійснення контролю за онкологічними захворюваннями на період до 2030 року, регіональні спеціалізовані заклади охорони здоров’я можуть організовувати та супроводжувати відповідні скринінгові програми.
Однак основним завданням онкодиспансерів є прийом і надання кваліфікованої медичної допомоги (амбулаторної та стаціонарної) хворим на злоякісні новоутворення, з передпухлинною патологією та з підозрою на злоякісне новоутворення. Диспансери, як правило, виконують функції і завдання вторинного рівня, коли меддопомога надається в амбулаторних або стаціонарних умовах у плановому порядку чи за невідкладних випадків, тому не включає високоспеціалізованих та високотехнологічних стаціонарних послуг, що належать до третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги.
При цьому сьогодні Одеський обласний онкологічний диспансер є високоспеціалізованою медичною установою третинного рівня, що надає високоспеціалізовані послуги при складних медичних проблемах – при тому, що залишається диспансером.
Нині Одеський обласний онкодиспансер є провідним закладом регіону, де в повному обсязі здійснюється високоспеціалізоване лікування онкологічних хворих не лише мешканців Одещини, а й інших регіонів. Наявні матеріально-технічні, технологічні та кадрові ресурси закладу дозволяють застосовувати унікальні методики лікування й діагностики злоякісних та доброякісних новоутворень, здійснювати моніторинг онкоепідеміологічної ситуації в області і впроваджувати низку заходів із її подолання. У відділеннях проводяться клінічні дослідження, впроваджуються сучасні технології діагностики й лікування, відбуваються науково-практичні конференції.
Одеський обласний онкологічний диспансер є клінічною базою вищих медичних навчальних закладів. Найближчим часом тут передбачається проведення заходів із оптимізації ліжкового фонду, відкриття сучасних відділень, зокрема відділення реконструктивної та пластичної хірургії, хірургії одного дня, паліативної допомоги, діяльність яких виходить за межі функцій диспансеру у загальноприйнятому розумінні. Функції та завдання, які виконує онкодиспансер, за обсягом і змістом перевищують ті, що визначені нормативно-правовими актами для даного закладу.
«Зміна назви «онкодиспансер» на «Одеський регіональний клінічний протипухлинний центр» обумовлена приведенням у відповідність назви до забезпечення сучасним вимогам організації системи надання онкологічної допомоги, які виконуються закладом», – наводяться обґрунтування в проекті рішення.
Нагадаємо, що, на думку єдиного в Придунав’ї гінеколога-онколога Ізмаїльського перинатального центру Богдана Заржицького, сьогодні на півдні Одещини діагностування та лікування онкогінекологічних захворювань проводяться не на належному рівні, адже тут немає спеціалізованої допомоги. Ще кілька років тому консультацію вузькопрофільного фахівця можна було отримати у ліквідованій онкополіклініці в Ізмаїлі. Зараз цими питаннями займається Богдан Олегович.
Проте найчастіше люди змушені їхати за медичною допомогою до Одеського обласного онкологічного диспансеру, за 250 кілометрів від місця проживання. Нерідко тригодинні поїздки для онкохворих супроводжуються поганим самопочуттям через проходження хіміотерапії в обласному диспансері. При цьому пацієнту потрібно встигнути того ж дня на зворотній рейс до Ізмаїлу.
Підготувала Інна ДЕРМЕНЖІ
Одеса : yug.today