У «Долинське Нова» завершили збирання кукурудзи: і знову господарство передове в Ренійській громаді (фото)
Збирання кукурудзи для аграріїв – останній етап жнив у сільськогосподарському році. У ТОВ «Долинське Нова» він розпочався наприкінці вересня. У господарстві спочатку прибрали качанисту на богарі, потім приступили до збирання врожаю, вирощеного на поливі.
«Цьогорічні жнива наше господарство завершило 12 жовтня, як і планували, – розповідає головний агроном ТОВ «Долинське Нова» Микола Черня. – Кукурудзу прибрали на 300 га, з них 150 га на богарі, і стільки ж – на поливі. На коло зібрали по 6,8 тонни з гектара. На тих полях, де хоч якийсь час вдавалося поливати, врожайність становила 10,6 тонн з гектара».
Звичайно, у ТОВ «Долинське Нова» розраховували на зовсім іншу віддачу, і не тільки на поливних площах, каже головний агроном. Справа в тому, що останні роки керівництво господарства та його інвестор – Андрій Іванов вклали величезні фінансові кошти, щоб розпочати оздоровлення ґрунту для поступового підвищення врожайності. Так, восени 2018 року було закуплено сучасний посівний комплекс «Партнер». Ця чудо-техніка може сіяти навіть по болоту, всі культури – від ріпаку до гороху. Вона використовується в режимі культивації, і навіть при внесенні добрив тощо. З початку 2019 року закуплено й іншу сучасну дорогу техніку, було збудовано ангар для зберігання зерна.
У колективі сподівалися, що їхні зусилля та вкладення не пропадуть задарма. Хто-хто, а долинці на собі випробували, що таке вирощувати хліб у зоні ризикованого землеробства.
Однак, як зауважив Микола Черня, не все залежить від професіоналізму та відповідального ставлення всіх хліборобів до своєї роботи. Кінцевий результат боротьби за врожай насамперед залежить від погодних умов. А це літо з небувалою спекою, відсутністю дощів знову не пощадило зусиль селян.
«Якби ми не перервали полив через обміління озера Кагул, що сталося внаслідок тривалої посухи, кожен гектар дав би не менше, ніж у 2021 році, коли вперше не лише в нашому господарстві, а й у всьому Придунав’ї зібрали рекордний урожай кукурудзи по 15 тонн із гектара. Та й на богарі врожайність була б значно вищою», – каже Микола Черня.
Результатами збирання як ранніх зернових, так і соняшника та кукурудзи, директор господарства Олена Медведик та фахівці не зовсім задоволені. Слабкою втіхою для них є те, що цього року, як і минулого, у ТОВ «Долинське Нова» найвищі показники у Ренійській громаді. У низці господарств посіви соняшника та кукурудзи знищила посуха, а в одному із сільгосппідприємств з 1800 гектарів на коло зібрали по 8 центнерів із гектара.
Проте ТОВ «Долинське Нова» знову вийшло в передові завдяки тому, що в господарстві не було збоїв у ході всього комплексу польових робіт, підприємство було забезпечене паливно-мастильними матеріалами, запчастинами, добривами, коштами на зарплату (причому найвищу за нинішніх часів у всій Ренійській громаді).
Та й пайовики не ображені. Договірні зобов’язання перед людьми господарство виконує чітко. Ось і нинішня видача кукурудзи дозволить долинцям поповнити запаси особистих подвір’їв, щоб годувати птицю та худобу.
Кукурудза прибрана, але турботи землеробів на цьому не закінчуються. На порядку денному – обробка ґрунту під урожай наступного року та сівба озимих.
Довідково. Бога́рне рільництво, богар — вид рільництва, при якому оброблювані землі не поливають, а чекають дощів.
Петро ХАДЖИ-ІВАН
Одеса : yug.today