«Не зажадай світла сусіда свого»? Ренійці вимагають соціальної справедливості під час відключень електроенергії
У місті Рені зростає соціальна напруженість через тривалі відключення електроенергії. Причому ренійців обурює не так сам факт планових і аварійних відключень (з цим люди готові миритися), як «несправедливість» стосовно побутових споживачів. За словами незадоволених, одні райони Рені знеструмлюються на 8-12 годин на день, тоді як інші забезпечуються електроенергією стабільніше, а на деяких вулицях світло не гасне взагалі.
Мешканці міста вважають такий стан справ неприпустимим та вимагають скоригувати практику відключень електрики таким чином, щоб враховувалися інтереси всього населення. Обурення досягає часом такої міри, що люди «атакують» місцеву владу та особисто міського голову Ренійської громади Ігоря Плєхова: городяни вимагають від мера «вплинути на енергетиків».
«Ситуація стала просто нестерпною! Наш мікрорайон, відомий у Рені як «Пентагон», відключається від світла по 10-15 годин, – скаржиться автору цих рядків пенсіонерка Валентина М. – Я встаю вранці – немає світла. Лягаю спати – немає світла. Сиджу у холоді. Вдягаюсь, як на Північний полюс, але все одно холодно. Почали хворіти нирки. Що робити? Як жити? Не уявляю… Наскільки я знаю, в інших районах міста такого жаху немає. Складається враження, що електроенергію заощаджують саме за рахунок нашого мікрорайону. Але ж так не можна! Ми – такі ж люди, як і всі! Я вважаю, що наш мер також несе відповідальність за те, що відбувається. Він повинен бити на всі дзвони! Повинен «смикати» кого треба і домагатися, щоб відключення світла були більш передбачуваними і справедливими!»
«Я живу в приватному будинку, але опалювати його цілком не можу – зараз це дуже дорого. У мене просто немає грошей, щоб купити вугілля чи дрова на всю зиму, – розповідає мешканець магали Іван С. – Обігріваюсь електрокаміном, але коли немає світла, рятуюсь лише завдяки маленькій грубці, яку топлю сосновими шишками. Виявилося, що це чудове паливо. Але шишок потрібно багато – вони горять добре, але швидко витрачаються. Доводиться регулярно ходити до лісу за новими шишками. Хоч щось у нашому житті ще лишилося безкоштовним. Однак соснових лісів навколо Рені – мало, а за шишками ходжу не лише я один. Щоразу, коли я приходжу в сосновий ліс, зустрічаю «конкурентів». І шишок уже майже не лишилося… Що далі? Напевно, збиратиму всілякий хмиз. Повертаємось у середньовіччя. І все ж у приватному будинку вижити легше. Набагато гірше тим, хто живе у великих містах. У мене є родичі у Києві. Вони живуть на 16-му поверсі, в квартирі все – на електроенергії, в тому числі кухонна плита. А світло вимикають по 10 годин на день. Навіть не знаю, як вони там виживають…»
Ця болісна тема стихійно виникла на минулій сесії Ренійської міськради. Деякі депутати заявили, що сьогодні зовсім не дотримуються жодних графіків відключень електрики; більше того, окремі житлові мікрорайони справді залишаються без світла по 12 годин поспіль. Особливо страждають ті мешканці багатоквартирних будинків, які не мають газу – у них немає можливості навіть закип’ятити воду. Та й газ не є універсальним «засобом порятунку»: як відомо, більшість ренійців користуються автономним газовим опаленням, проте без електроенергії не працюють насоси, які забезпечують циркуляцію гарячої води в опалювальній системі будинку чи квартири. В результаті люди залишаються без тепла…
«На свою голову я нещодавно розмістив у Фейсбуці попередній графік вимкнень електрики. Повторюю: лише попередній графік. Краще б я цього не робив. Графіка не дотримуються – стало багато аварійних відключень. До того ж, взимку навантаження на енергосистему зростає, і це є додатковим фактором для екстрених відключень світла. Але люди цього не розуміють та не хочуть розуміти. На мене просто впала хвиля обурення», – зізнався міський голова Ренійської громади Ігор Плєхов.
Мер не заперечував, що в деяких районах міста відключення носять менш жорсткий характер або навіть не відбуваються взагалі. Міський голова пояснив це тим, що частина споживачів отримує електрику тими ж лініями, якими здійснюється енергозабезпечення об’єктів критичної інфраструктури. Наприклад, порт та залізниця працюють цілодобово; відповідно, побутові споживачі, чиї будинки розташовані на цих лініях, теж одержують електроенергію цілодобово (за винятком аварійних ситуацій). Однак відключати «щасливчиків» у ручному режимі неможливо.
«Давайте говорити чесно: треба готуватися до найгіршого. Якщо буде ще одна ракетна атака на українські об’єкти енергетики, то це найгірше настане. Я розумію невдоволення та обурення людей. Але й люди повинні розуміти, що у відключеннях світла ніхто не винен – ні уряд, ні губернатор області, ні мер. Мер точно не відповідає за енергетику. Я закликаю всіх депутатів міськради пояснювати людям ситуацію. Водночас хочу заявити: ми не припустимо, щоб окремі прояви соціального обурення провокували соціальний вибух. Таких провокаторів має «заспокоювати» поліція. Паніка нам не потрібна. Паніка ще ніколи не призводила до вирішення проблем, а, навпаки, лише посилювала їх. Ми повинні зберегти соціальну стабільність у нашій громаді. Я зі свого боку роблю все можливе, щоб контролювати ситуацію з енергопостачанням. Зокрема, ми домоглися від компанії ДТЕК, щоб вона тричі на день інформувала нас про поточні та аварійні відключення електроенергії», – заявив Ігор Плєхов.
У свою чергу секретар Ренійської міськради Оксана Єфименко опублікувала в соціальній мережі Facebook наступний заклик до мешканців громади:
«Ситуація з електроенергією в громаді залишається критичною. Лінію, яка живить нашу громаду, перевантажено. Енергетики працюють цілодобово. Наразі забезпечується електрикою лише критична інфраструктура. Поставтеся з розумінням, що в деяких будинках не вимикають світло, оскільки вони знаходяться на одній лінії з критичною інфраструктурою. Не розпалюйте ненависть один до одного, наберіться терпіння. Енергетики роблять все можливе і неможливе, щоб у кожному будинку було світло. Разом переможемо!»
Андрій ПОТИЛІКО
НА ФОТО: «Альтернативні джерела енергії» у деяких будинках ренійської магали. Фото автора
Одеса : yug.today