Байден і Сі домовились про допомогу для України
Біля Сан-Франциско відбулась довгоочікувана зустріч лідерів двох наддержав – США і Китаю. Джо Байден та Сі Цзіньпін обговорили Україну, Тайвань, війну в Газі, а також намагалися згладити гострі кути у своїх відносинах.
Про це пише BBC Україна.
“Є критичні глобальні виклики, які вимагають нашого спільного лідерства. І сьогодні ми досягли реального прогресу”, – заявив Байден після зустрічі.
За словами президента США, він із Сі Цзіньпіном обмінявся думками щодо низки регіональних і глобальних питань, “включаючи відмову Росії зупинити жорстоку та агресивну війну проти України, та окремо конфлікт в Газі”.
Експерти вказують, що Байден намагався відмовити Китай допомагати Росії у війні, а також вплинути через Пекін на військову допомогу Москві з боку КНДР.
Втім, найбільш конкретним і публічним досягненням перемовин наразі видається домовленість відновити канали прямого зв’язку між військовими США і Китаю.
Китайці відключили цей зв’язок минулого року після неочікуваного візиту спікерки Палати представників Ненсі Пелосі до Тайваню.
“Тримати лінії зв’язку між нашими арміями відкритими – це важливо, оскільки це дозволяє уникати непорозумінь і помилок, які можуть призвести до кризи чи конфлікту”, – заявила з цього приводу пресслужба Пентагона.
Візит Пелосі минулого року вкрай обурив Пекін та спонукав до того, щоб влаштувати навколо Тайваню масштабні навчання з імітацією вторгнення на острів.
При цьому Сі, як сказав журналістам на умовах анонімності високопоставлений представник Білого дому, запевнив Байдена, що Китай не готується до вторгнення на Тайвань і надав би перевагу мирному возз’єднанню – але тут же завів розмову про те, за яких умов КНР може застосувати силу.
Президент Байден сказав, що лінії зв’язку будуть постійно відкриті й на інших рівнях, включаючи самих лідерів.
“Ми з ним домовилися, що ми обидва зможемо підняти слухавку, подзвонити напряму і негайно бути почутими”, – сказав Байден.
Він зазначив, що переговори з Сі були “одними з найбільш конструктивних і продуктивних дискусій, які ми мали”.