“Національний кешбек”: що має лишитися таємницею

Українські банки не мають вимагати розкривати банківську таємницю від клієнтів, що оформили участь у програмах “Національний кешбек” та “Зимова єПідтримка”. Зокрема якщо картку “Національний кешбек” було відкрито лише для отримання 1000 грн зимової підтримки.

Національний кешбек

Про це Міністерство економіки повідомило у листі фінустановам. З огляду на це українські банки мають виправити прописані у договорі умови користування рахунком.,

“Громадянин може відкрити таку картку в застосунку чи відділенні одного з банків-партнерів програми. У разі, якщо громадянин не зацікавлений брати участь в програмі “Національний кешбек” і планує використати цю картку лише для отримання коштів за програмою “Зимова єПідтримка”, банки не повинні вимагати згоду на розкриття інформації про транзакції з особистих рахунків чи інші персональні дані, які не стосуються безпосередньо виплати”, – йдеться у листі Мінекономіки.

В документі наголосили, що для участі у програмі “Національний кешбек” українці мають надати дозвіл збирати та використовувати дані про транзакції стосовно купівлі чи повернення товарів українського виробництва. Саме за них користувачу кешбеку нараховується 10%.

“Інформація про зазначені платіжні операції є підставою для нарахування кешбеку за конкретні покупки. Даних про інші транзакції для реалізації програми “Національний кешбек” уряд не потребує і не запитує від банків”, – запевняють у міністерстві і називають недоцільними вимоги з боку банків про надання згоди на розкриття інших даних.

Умови участі у програмі “Зимова єПідтримка” викликали широку дискусію в українському суспільстві. Зокрема співвласник та засновник Monobank Олег Гороховський заявив, що в договорі на картку “Національний кешбек” в ПриватБанку є пункт про дозвіл на розкриття банківської таємниці. Але аналіз аналогічного договору від Monobank показав, що цей банк також розкриває банківську таємницю, але в договір прописує більш конкретно, які дані та куди саме передають.

Що треба знати про банківську таємницю

Насправді чинне законодавство дає дуже розширені можливості для розкриття банківської таємниці. У 62-й статті закону “Про банки та банківську діяльність” йдеться, що банківська таємниця може розкриватися на письмову вимогу податкової.

Також Мінфін, коли проводить верифікацію одержувачів будь-якої державної виплати (пенсії, допомоги, субсидії тощо), має право отримати доступ до банківської таємниці. Достатньо написати листа. Розкрити банківську таємницю можуть і нотаріуси, і виконавці судових рішень, і правоохоронці та ті, хто отримав рішення суду.

“Інформація про діяльність та фінансовий стан клієнта, яка стала відомою банку в процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним або стала відомою третім особам під час надання послуг банку або виконання функцій, визначених законом, а також визначена у цій статті інформація про банк є банківською таємницею“, – йдеться у законі.

Тобто закон гарантує збереження банківської таємниці, але органи влади, податкова можуть розкрити її за допомогою одного листа. Якщо ви стали фігурантом розслідування (наприклад, у шахрайстві, відмиванні коштів), якщо ви подали документи на оформлення державної допомоги, то шанси на розкриття банківської таємниці збільшуються. Єдине, що може на 100% захистити, – легальний дохід, який дасть змогу пояснити будь-який ваш переказ, великі витрати тощо.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *