Найспроможніші громади Буковини

У Чернівецькій області частково змінилася п’ятірка громад із найвищим рівнем спроможності. Це громади, які можуть розвиватися та майже не залежать від підтримки з державного бюджету. Водночас громад із низькою спроможністю стало менше.

8b28dab29c8ecbf5d05dfac567c95877

Директорка обласного департаменту фінансів Анжела Дякова пояснює, як деяким громадам вдалося заробити більше упродовж 2024 року, передає https://west.in.ua

Громада є фінансово спроможною, коли може оплачувати обов’язкові витрати за рахунок власних доходів. За словами Анжели Дякової, чим менше громада отримує з державного бюджету доплат, а більше витрачає своїх, тим вищою буде її спроможність. І навпаки — чим більше дотацій, тим менше можливостей розвиватися.

“Громада із низькою спроможністю заплатить заробітну плату, заплатить за енергоносії, надасть своїм жителям елементарні послуги. Проте не буде мати абсолютно ніякого розвитку, бо сама заробляє дуже мало і залежить від державного бюджету”, — каже Дякова.

На фінансову спроможність громад, зокрема, впливають такі показники:

  • відсоток дотацій з державного бюджету,
  • доходи на одного жителя,
  • видатки на одного жителя,
  • питома вага заробітної плати в загальній кількості видатків,
  • можливість здійснювати капітальні видатки,
  • можливість здійснювати розвиток,
  • темпи зростання доходів
  • відсоток, який спрямовується на захищені статті видатків: оплата праці, енергоносії, комунальні послуги, харчування в садках і школах. Якщо 85-90% йде на фінансування цих витрат, громада не має можливості розвиватися.

За результатами 2024 року, в області найвищу спроможність мають п’ять громад. Це ті громади, які свої витрати покривають власними доходами на 60-85 %.

За словами Дякової, порівняно з 2023 роком, Хотинська та Магальська громади в цю п’ятірку не потрапили. Хотинська громада в загальному рейтингу наразі шоста. Попри те, що громада активно розвивається та залучає різні гранти, за словами Дякової, торік недоотримала понад чотири мільйони власних надходжень. Окрім того, в громаді не оптимізували школи, в яких навчаються мало учнів, тож витрачають на них більше своїх грошей.

“Хотин — єдина громада, якій не вистачало останніх три роки і не вистачає освітньої субвенції. Щорічно наприкінці року з державного бюджету міносвіти перерозподіляє і додає їм гроші”, — каже Дякова.

Найвища фінансова спроможність у громад:

  • Новодністровська,
  • Чернівецька,
  • Вижницька,
  • Мамаївська,
  • Глибоцька.

У Чернівецькій та Новодністровській громадах, наприклад, власні доходи складають приблизно 80%. Новодністровська громада торік збільшила надходження до бюджету на понад 25 мільйонів гривень. У громаді заробили на майже 30% більше, ніж планували.

“У Чернівцях проживає людина чи в Путилі — вона має отримувати всі основні послуги: соціальні, освітні, культурні тощо. На жаль, у нас в основному сконцентровані і промисловість, і виробництво, і торгівля в обласних або районних центрах. Звичайно, що надходження до бюджетів там будуть більші” — каже Дякова.

Водночас у 2023 році громад із низькою спроможністю було десять. Зокрема, Усть-Путильська піднялася в цьому рейтингу завдяки тому, що збільшили власні доходи на понад 30%.

Крім Усть-Путильської, ще девʼять громад області торік збільшили свої надходження на 30-40%. Це Волоківська, Кам’янецька, Великокучурівська, Недобоївська, Топорівська, Вашковецька, Тарашанська, Новодністровська та Банилівська. Ці громади мали найвищий приріст надходжень в області.

Насамперед на це вплинула легалізація бізнесу. Місцеві підприємці почали офіційно працевлаштовувати своїх працівників, аби мати можливість забронювати їх.

Окрім цього, в громадах проводять інвентаризацію земель, переглядають договори оренди. За словами Дякової, коли в області запрацюють індустріальні парки, це суттєво збільшить доходи громад, на території яких вони розташовані.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *