Трамп запровадив митні тарифи на імпорт в США
Дональд Трамп оголосив у США надзвичайний стан через дефіцит торгівлі та запровадив базову ставку 10% майже для усього світу, підвищені ставки для 56 країн та для Євросоюзу, плюс 25% на ввезені автівки. Що це означає для світу загалом та для України зокрема? Розбиралися “Ми – Україна“, передає https://west.in.ua

“Базові умови, включаючи відсутність взаємності в наших двосторонніх торговельних відносинах, різні тарифні ставки та нетарифні бар’єри, а також економічну політику торгових партнерів США, яка пригнічує внутрішню заробітну плату та споживання, про що свідчить великий і постійний щорічний дефіцит торгівлі товарами США, становлять незвичайну та надзвичайну загрозу для національної безпеки та економіки Сполучених Штатів. Ця загроза має своє джерело повністю або значною частиною за межами Сполучених Штатів у внутрішній економічній політиці ключових торгових партнерів і структурних дисбалансах у світовій торговій системі. Цим я оголошую надзвичайний стан у зв’язку з цією загрозою”, – зазначив Трамп в указі про мита.
“США завжди були протекціоністською країною, – сказав Тарас Загородній, -Вони й зараз реалізують те, що вони протягом всієї своєї історії завжди робили. Після 1945 р. вони трохи відпустили ситуацію, бо мали перевагу долара, промисловості. Ще при Рейгані, хоч і невдало, почали вирівнювати баланси. Ну, зросте у них інфляція. Але повернуться виробництва і вона буде падати, бо буде більше промислових товарів і менше залежності від імпорту. Вони зараз девальвують долар, американські імпортні товари, вартість обслуговування боргів стають дешевшими. Усе, що вони роблять, є абсолютно логічним”.
Під роздачу потрапили майже усі, навіть Ізраїль з призначеною йому ставкою 17%, який напередодні скасував мита на американський імпорт. Чи Велика Британія та Австралія з митом 10%, які у США купують більше, ніж продають їм.
США фактично зламали систему глобальної торгівлі, яка будувалася спочатку ГАТТ 1947 року, потім СОТ. Вона будувалася саме на трендах взаємної відповідальності за рівні тарифів, відсутності дискримінації торговельних партнерів та на загальному тренді зменшення рівня тарифного захисту. США фактично запропонували злам системи. В разі негативного сценарію їхній приклад почнуть наслідувати інші країни, які вважатимуть, що мають можливість на чомусь виграти. Тобто вже не просто тарифи у відповідь, а тарифи стосовно інших партнерів. Питання у тому, який варіант вибере світ.
Або не буде підвищувати рівень тарифного захисту щодо третіх країн. Відповідно вільна торгівля перебалансується і не матиме жорсткого падіння.
Або світ піде шляхом закриття ринків в принципі, особливо провідні гравці. Тоді це буде жорсткий удар по глобальній економіці.