Спроможна мережа медзакладів: дві лікарні Ізмаїльського району планують об’єднати
У четвер, 20 квітня, в Ізмаїльській районній військовій адміністрації відбулася робоча нарада, під час якої голови громад Ізмаїльщини доповіли про стан роботи кожного медичного закладу в умовах воєнного стану, їхню спроможність і госпітальне планування, що дозволить спростити доступ пацієнта до медичних послуг, покращити їхню якість та ефективно використовувати ресурси.
Деталі обговорення журналіст інформаційної агенції «Юг.Today» дізналася з протоколу робочої наради щодо оптимізації мережі закладів охорони здоров’я.
Голова РВА Родіон Абашев розповів, що в перелік кластерних лікарень госпітального округу Одеської області можна внести Ізмаїльську міську центральну лікарню. Лікарня є багатопрофільною, що працює як медичний заклад інтенсивного лікування, забезпечує надання стаціонарної цілодобової екстреної та планової допомоги мешканцям Ізмаїла, жителям громад Ізмаїльщини, Болградського та Білгород-Дністровського районів. До переліку послуг входять загальні та спеціалізовані медичні послуги, загальна та спеціалізована хірургія, травматологія, урологія, гінекологія, акушерство, неонатологія, неврологія, педіатрія, паліативні послуги, діагностичні послуги, реабілітаційна допомога. Це базова лікарня, яка надає якісну та своєчасну медичну допомогу.
Наразі в лікарні проводяться наступні ремонтні роботи: термінове відновлення травматологічного центру, неврологічного та хірургічного відділень, ПЛР-лабораторії, встановлення двох ліфтів в стаціонарних відділеннях.
Очільник Ізмаїльщини зазначив, що до загальних закладів охорони здоров’я, проаналізувавши економічну спроможність та кількісні показники діяльності, можна віднести Центральну районну лікарню Саф’янівської сільради. Вона теж є багатопрофільним медичним закладом, що надає медичну та реабілітаційну допомогу населенню громади. ЦРЛ забезпечує базові напрями стаціонарної медичної допомоги і населенню Саф’янівської ТГ, яке налічує 42 тис. осіб, так і переселенцям.
В медзакладі розпочато капітальний ремонт паліативного відділення на двадцять ліжко-місць в будівлі колишньої терапії села Кам’янка, яке буде включати паліативну допомогу та соціальну підтримку людям похилого віку, що не мають власного житла чи знаходяться в складних життєвих обставинах, але потребують медичного догляду.
Родіон Абашев наголосив на тому, що доступність медобслуговування визначається своєчасністю прибуття до загального закладу охорони здоров’я протягом однієї години, яка еквівалентна радіусу зони обслуговування шестидесяти кілометрів за умови наявності доріг з твердим покриттям. За відповідними критеріями можна включити до загальних закладів охорони здоров’я Кілійську багатопрофільну лікарню, що має десять пакетів медпослуг, Ренійську центральну міську лікарню на 130 ліжко-місць та з аналогічною кількістю пакетів медпослуг.
Також про специфіку лікарень доповіли голови громад, на території яких знаходяться медзаклади.
Мер Ізмаїла Андрій Абрамченко зазначив, що наразі Ізмаїльська міська центральна лікарня законтрактована з Національною службою здоров’я України на двадцять один пакет медпослуг. До цього переліку входять загальні та спеціалізовані медичні послуги, загальна та спеціалізована хірургія, травматологія, урологія, гінекологія, акушерство, неонаталогія, неврологія, педіатрія, паліативні послуги, діагностичні послуги, реабілітаційна допомога.
В структурі медзакладу також наявні відділення трансфузіології з потужністю тисяча літрів заготовки крові в рік. Також є лабораторний блок. до складу якого входять лабораторія імунологічна та вірусних гепатитів, бактеріологічна лабораторія, гістологічна лабораторія, централізована клініко-діагностична лабораторія з біохімічним, клінічним, цитологічним, серологічним, імунологічним та гематологічним відділами, ендоскопічний кабінет, кабінет «Довіри», рентгенологічне відділення з УЗ-діагностикою, фізіотерапевтичне відділення, інформаційно-аналітичний відділ, стоматологічна поліклініка на 340 відвідувань в зміну тощо.
На території медзакладу 24 лютого поточного року завершилося будівництво двох артезіанських свердловин із залученням Міжнародного медичного корпусу.
Голова Саф’янівської громади Наталія Тодорова зауважила, що організація роботи медичної сфери в ТГ в умовах воєнного стану – це безпрецедентний виклик для всіх органів місцевого самоврядування. Загальний медичний заклад, відповідно до постанови Кабміну, має відповідати таким умовам: кількість населення ( не менше ніж 40 тис. осіб), поточна та прогнозна міграція, доступність стаціонарної допомоги (в т.ч. транспортна доступність – 60 км).
Окрім того постановою, визначено, що загальний медичний заклад буде працювати за такими напрямами: інфекційні хвороби, анестезіологія, терапія, ортопедія і травматологія, неврологія; хірургія. Якщо проаналізувати ці вимоги стосовно Саф’янівської громади, то Центральна районна лікарня їм відповідає.
«Наша головна мета – забезпечити населення доступною, якісною та безоплатною медичною допомогою. Саме від цього ми відштовхуємося, коли приймаємо ті чи інші рішення. У реалізації цієї стратегічної мети нам допоможе визначення мережі спроможних закладів зі знаком якості, з чіткими гарантіями, що пацієнт потрапить туди, де будуть фахівці необхідного профілю та потрібне медичне обладнання», – вважає Наталія Тодорова.
Очільник Кілійської громади В’ячеслав Чернявський акцентував увагу на тому, що наразі дуже важливо зберегти медичні заклади задля надання якісних і своєчасних послуг населенню. Кілійська багатопрофільна лікарня, що функціонує на території ТГ, обслуговує населення за такими напрямками: анестезіологія ( інтенсивна терапія в невідкладних станах), неврологія, інфекційні хвороби, ортопедія, травматологія, терапія та хірургія.
Проаналізувавши якісні та кількісні показники щодо діяльності лікарні, можна зробити висновки, що медичний заклад відповідає рівню загального закладу охорони здоров’я. Враховуючи наявність комп’ютерного томографу з можливістю проведення нейровізуалізації, відповідність закладу до кадрових вимог та матеріально-технічного забезпечення, є можливість контрактування закладу на 2024 рік за пріоритетним пакетом послуг «Інсульт».
В’ячеслав Вікторович попросив включити Кілійську лікарню до спроможної мережі закладів охорони здоров’я у статусі «загальної».
«З урахуванням можливості об’єднання Кілійської багатопрофільної лікарні з Вилківською міською лікарнею загальний заклад охорони здоров’я в складі спроможної мережі забезпечить надання якісних та своєчасних медичних послуг мешканцям Кілійської та Вилківської громад, населення яких складає приблизно п’ятдесяти тисяч осіб», – підкреслив голова Кілійської ТГ.
Очільник Вилківської громади Матвій Іванов наголосив на тому, що належна організація взаємодії двох ТГ надасть можливість зберегти обидва медичні заклади. Якщо дотримуватися зазначених у постанові вимог щодо населення понад 40 тисяч осіб, Вилківська міська лікарня не підпадає до загального закладу. Проте об’єднавшись з Кілійською багатопрофільною лікарнею, обидва заклади матимуть можливість продовжувати надавати якісну, своєчасну медичну допомогу, будуть забезпечені базовим переліком напрямків та фінансовою спроможністю.
Якщо розглядати доступність до іншого найближчого закладу охорон здоров’я, задовольнити її забезпечення для мешканців громади немає змоги. Так, відстань до найближчої лiкарнi в Кiлiї автошляхом Вилкове – Кiлiя через село Лiски становить тридцять кілометрів, але дорожнє покриття тут відсутнє взагалі. Жоден з транспортних засобів не може подолати цю дистанцію. Довжина автошляху Вилкове-Кiлiя через село Шевченкове складає п’ятдесят п’ять кілометрів, але ділянка теж непроїзна. Ще один альтернативний шлях завдовжки 87 км для транспортування пацієнта пролягає через село Струмок, але дістатися до лiкарнi можна за вiдсутностi навантаження доріг за одну годину двадцять хвилин.
«В умовах воєнного стану дороги до міста Кiлiя цілодобово пропускають великогабаритні вантажівки, утворюючи скупчення машин та пробки. Разом із тим, прогнозована чисельність населення, яке буде обслуговуватись спільним закладом, має позитивну тенденцію зростання», – резюмував Матвій Іванов.
Голова Ренійської громади Ігор Плєхов, в свою чергу, розповів про те, що місцева лікарня обслуговує 36 тис. 949 чоловік та 4 тис. 312 внутрішньо переміщених осіб.
Враховуючи відстань та шляхи сполучення населених пунктів, які входять до складу Ренійської ТГ, Центральна міська лікарня спроможна забезпечити надання медичних послуг
Громада має логістичну доступність та транспорт загального користування. Вже розпочата робота щодо можливості заключення пакету послуг «Реабілітаційна допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах». Сьогодні передбачені кошти на встановлення вантажопасажирського ліфта. До кінця 2023 року плануються ремонт і облаштування приміщень, в яких будуть надаватися медичні послуги. Для забезпечення медичним персоналом планується задіяти діючих лікарів, які пройдуть навчання, буде проводитися робота із запрошення фахівців, інтернів і спеціалістів.
Громада вже виділила 14 млн грн на оновлення матеріально-технічної бази, що покращить надання медичних послуг.
Ігор Плєхов запропонував включити Ренійську центральну міську лікарню до спроможної мережі госпітального округу, як загальний заклад охорони здоров’я.
«Включення закладу до спроможної мережі надасть змогу своєчасно та якісно надавати медичні послуги населенню Ренійської ТГ, враховуючи велику кількість населення, в тому числі за рахунок міграції ВПО та водіїв великовантажних автомобілів, які прибувають щоденно ( близько 2 тисяч осіб) до порту Рені», – констатував очільник громади.
Окремо учасники наради обговорили питання приєднання Вилківської міської лікарні до Кілійської багатопрофільної лікарні Такий крок, на переконання керівництва обох громад, дозволить не допустити суттєвого скорочення персоналу, забезпечити надання населенню необхідного переліку послуг, оптимізувати адміністративні витрати, що є дуже важливим для побудови збалансованої системи лікарень і надання якісної медичної допомоги.
Керівництво району та громад дійшли висновку, що запропонована оптимізація мережі закладів охорони здоров’я призведе до максимально вигідних умов отримання медичної допомоги населенню Ізмаїльщини.
Додамо, що вчора, 26 квітня, голова Ізмаїльської РВА Родіон Абашев взяв участь в розширеній нараді щодо формування спроможної мережі закладів охорони здоров’я та плану розвитку госпітального округу Одеського регіону, що проходила в Одеській обласній військовій адміністрації. Зокрема, Родіон Анатолійович надав обласному департаменту охорони здоров’я пропозиції громад Ізмаїльського району до плану розвитку госпітального округу Одеської області.
Підготувала Інна ДЕРМЕНЖІ
Одеса : yug.today