Чи встигнуть у школах Одещини облаштувати бомбосховища? Реалії області та, зокрема, Кілійської громади
На Одещині проводиться аудит укриттів, які можуть бути використані як бомбосховища для закладів середньої освіти. Про це в ефірі «Українське радіо. Одеса» повідомив директор обласного департаменту освіти та науки Олександр Лончак., передає ІА «Юг.Today».
Так, Олександр Лончак зазначив, що усього в Одеській області знаходиться 737 закладів середньої освіти. Станом на сьогоднішній день, необхідні укриття мають 338 шкіл, що складає 44% від загальної кількості. Ще 147 захисних споруд не є власністю закладів освіти, але знаходяться поруч. До них можна буде евакуювати дітей у разі небезпеки. Це ще 19%.
Загалом, залишається ще 210 закладів, де потрібно буде облаштувати найпростіші укриття. Якщо це зробити буде неможливо, то буде плануватися підвезення дітей до закладів освіти з укриттями. Як варіант, діти будуть навчатися у дві зміни або у змішаному форматі. Наразі ж освітні заклади перевіряють співробітники ДСНС.
«Потрібно буде аналізувати по кожній громаді окремо. Поки тільки узагальнюємо все що в нас є і плануємо відновити освітній процес з 1 вересня. Але все залежить від тої ситуації, яка буде у нас в області. Якщо буде спостерігатися небезпека, то ні про яке очне навчання не можна говорити», – зазначив Олександр Лончак.
Проте чи вдасться до вересня підготувати укриття у школах сказати важко, адже цей процес потребує чимало коштів. Яким саме має бути шкільне укриття, пояснив освітній омбудсмен Сергій Горбачов. Він зазначив, що в укритті мають бути місця для сидіння або лежання, щоб в них можна було знаходитися до 48 годин. Має бути питна та технічна вода, контейнери для зберігання продуктів харчування, виносні баки для нечистот або каналізація, резервне штучне освітлення, вогнегасники, аптечки, засоби зв’язку та оповіщення та багато іншого.
Він також додав, що організовуючи навчання необхідно враховувати, на скільки людей укриття розраховане. Також потрібно скласти розклад так, щоб не перевищувати одночасну присутність дітей та вчителів у школі відповідно до спроможності укриття. Аби в разі повітряної тривоги там могли розміститися усі, хто в цей момент перебуває у закладі освіти. Тому освітній омбудсмен вважає, що за той час, що лишився до 1 вересня, не можливо якісно облаштувати укриття.
«Маємо дуже складні нереальні для виконання вимоги, які потребують великих фінансових витрат. А бюджети громад, які є засновниками закладів освіти та відповідають за їх матеріально-технічне забезпечення дуже обмежені в умовах воєнного стану. Неможливо за такий короткий період часу зробити те, що не робилося роками», – підкреслив освітній омбудсмен.
Цю тезу «Українському радіо. Одеса» підтвердив також і очільник Кілійської громади В’ячеслав Чернявський. Він зазначив, що ні в одній із 13 шкіл громади бомбосховищ не має. При їхньому будівництві укриттів не планували. До того ж, громада розташована у специфічній географічній місцевості. Як Кілію, так і село Ліски, що у складі громади, кожної весни підтоплюють ґрунтові води, які знаходяться під землею на рівні 1,5-2 метри. В усіх приватних будинках мешканців у підвалах стоїть вода.
«Навіть якщо ми вириємо бомбосховища, не факт, що вони зможуть функціонувати за призначенням», – пояснює очільник громади.
Проте найголовнішою проблемою залишається брак коштів. В’ячеслав Чернявський вважає, якщо це питання буде вирішуватися централізовано і запрацює державна програма щодо підтримки будівництва укриттів, то його можна буде вирішити.
«Сьогодні це питання гостро стоїть не лише в нашій громаді, а й в Ізмаїльській районній військовій адміністрації до якої ми відносимося. Ще десь тиждень і буде зрозуміло. Взагалі, це проблема не тільки нашої громади, а й взагалі по країні. Повинне бути правильне перекриття,щоб його не пробило снарядом, повинні стіни бути бетонні, повинні бути туалети, витяжки і на одну людину повинно бути до пів квадратного метра. Якщо буде така державна програма підтримки в цьому питанні, то можливо зробити укриття не у всіх школах. Якщо казати конкретно за Кілію, то тут шість закладів освіти, зробити укриття в трьох закладах. Одні будуть до обіду вчитися, інші після обіду», – зазначає очільник громади.
На фото – Кілійський ЗЗСО І-ІІІ ступенів № 1 – ліцей. Фото з вільних джерел.
Одеса : yug.today