Прямого зв’язку між сертифікацією Укренерго та обмеженнями на імпорт електроенергії немає – Лорковський

Прямого зв'язку між  сертифікацією Укренерго та обмеженнями на імпорт електроенергії немає - Лорковський Прямого зв'язку між сертифікацією Укренерго та обмеженнями на імпорт електроенергії немає – Лорковський 05.11.2024 00:28 Укрінформ Немає прямого зв'язку між процесом сертифікації НЕК "Укренерго" та будь-якими обмеженнями на імпорт електроенергії, особливо перед або під час зимового сезону.

Про це в інтерв’ю Укрінформу заявив директор секретаріату Енергетичного співтовариства Артур Лорковський.

"Це не відповідає дійсності. Немає прямого зв'язку між процесом сертифікації та будь-якими обмеженнями на імпорт електроенергії, особливо перед або під час зимового сезону", – прокоментував Лорковський твердження про те, що процес сертифікації Укренерго може вплинути на здатність України імпортувати електроенергію з ЄС узимку.

За його словами, нещодавнє рішення ENTSO-E збільшити ліміт імпорту до 2,1 ГВт для України та Молдови з ЄС "спростувало ці твердження".

"Регуляторна реформа оператора системи передачі є критично важливою для підтримання високих стандартів роботи та залучення інвестицій в електричні мережі України, особливо взимку", – додав директор секретаріату Енергетичного співтовариства.

Він нагадав, що Україна має двох незалежних системних операторів: один – для газу, інший – для електроенергії. І незалежність цих операторів системи передачі "є фундаментальною".

"Компанії, що управляють газовими та електричними мережами, повинні забезпечувати недискримінаційний доступ до мереж для учасників ринку, що є критично важливим для належного функціонування як газового, так і електроенергетичного ринків. З цієї точки зору незалежність операторів газо- та електротранспортних систем є золотим стандартом у Європейському Союзі", – заявив Лорковський.

Читайте також: В Енергоспівтоваристві вбачають «вікно можливостей» для розвитку відновлювальної енергетики в Україні

Він вказав на те, що у конкретних ситуаціях, таких як в Україні, де держава є власником як оператора системи передачі, так і виробників газу та електрики, "важливо впроваджувати заходи, що захищають цю незалежність". Вони мають бути спрямовані на те, щоб держава, будучи власником, не здійснювала одночасного нагляду за операціями як виробників електроенергії та газу, так і операторів системи передачі.

"Для захисту незалежності операторів системи передачі незалежні наглядові ради для цих компаній є надзвичайно важливими. Важливо, щоб наглядові ради були спроможними належним чином виконувати свої функції. Склад ради повинен гарантувати операційну незалежність оператора системи передачі від держави, яка також залишається власником виробників і трейдерів електроенергії та газу, а її повноваження повинні дозволяти їй виконувати роль, для якої вона була створена. Усе це регулюється законодавством Європейського Союзу", – наголосив Лорковський.

Більш детально читайте в інтерв’ю за посиланням.

Як повідомлялось, у жовтні експерт з енергетичних питань і директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко заявляв, що на початку зими Укренерго може втратити сертифікацію, яка підтверджує спроможність оператора мереж працювати за європейськими стандартами. За його словами, якщо це станеться, то майже одночасно Україна, скоріш за все, втратить можливість імпорту електроенергії.

У секретаріаті Енергетичного співтовариства заявили з цього приводу, що сертифікація Укренерго як незалежного оператора системи передачі "почалася задовго до війни з метою узгодження його управління зі стандартами ЄС". Було вказано на те, що твердження, буцімто цей процес вплине на здатність України імпортувати електроенергію з ЄС взимку, є оманливими.

ukrinform

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *