Музей української діаспори в Києві отримав від діаспорянок зі США раритетні видання та архівні матеріали
Музей української діаспори в Києві отримав від діаспорянок зі США раритетні видання та архівні матеріали Фото 11.11.2024 09:05 Укрінформ Музей української діаспори (Київ) нещодавно отримав у дарунок низку раритетних видань та архівних матеріалів від Союзу українок Америки (СУА).
Як передає Укрінформ, про це музей повідомив на своїй фейсбук-сторінці.
Серед них – примірники журналу «Веселка» (The rainbow. A children`s magazine) – дитячого щомісячного часопису, що у 1954-1994 роках виходив як додаток до найстарішої української газети в Америці «Свобода».
Примірники за 1966 та 1967 роки знайомлять читачів серед іншого з віршем Олександра Олеся «Водяничок», казкою для старших дітей Ольги Мак «Як Олег Царгород здобував» (ілюстратор – український діаспорний художник Петро Андрусів), історичними казками Романа Завадовича «Богдан – козак-характерник» та «Гоца Драла». В обох останніх казках ілюстратором виступив ще один відомий український мистець Петро Холодний.
Також був переданий ілюстрований журнал Українського культурного інституту в Америці «Терем» і «Вісті» – вісник, що висвітлював культурне життя Міннеаполіса в 1960-х роках.
Крім того, до музею від СУА надійшло фото, на якому мер Ньюарка (штат Нью-Джерсі, США) разом із представницями Союзу українок Америки тримають великий прапор України.
На звороті світлина датована січнем 1966 року. Їй передувала знакова для української діаспори подія: виголошення мером Ньюарка Г'ю Дж. Аддонізіо промови з нагоди Дня Незалежності Української Народної Республіки 22 січня. Сьогодні свято відоме як День Соборності України.
До переданої колекції увійшов унікальний фотоальбом з 28-го осередку Світового конгресу українців (СКУ) в Ньюарку, штат Нью-Джерсі, з оригінальними фотографіями 1950-х та 1960-х років. На одному з фотографій члени організації зображені перед пам'ятником Тарасу Шевченку у Вашингтоні, що підкреслює спадщину організації.
Дарунок також містив альбом «Сергій Литвиненко. Скульптор», виданий у 1956 році за редакцією Святослава Гординського, з особистими фото митця та статтями провідних мистецтвознавців.
Крім того, колекція включає ювілейну книгу до 30-річчя з дня смерті Митрополита Андрея Шептицького (1974 р.), каталог «Українці в Гарварді» 1977 року та архівні матеріали 28-го осередку Української вільної академії наук (УВАН).
Нагадаємо, 2023 року Музей української діаспори (Київ) отримав з допоміжного фонду Української вільної академії наук (США) цінні історичні артефакти, а також низку оцифрованих матеріалів для розміщення у своєму віртуальному музеї.
Фото: Музей української діаспори / Фейсбук
ukrinform