Рівні води на українській ділянці Дунаю майже сягнули історичного мінімуму – Дунайська гідрометеорологічна обсерваторія


rivni vodi na ukrayinskij diljanci dunaju majzhe sjagnuli istorichnogo minimumu dunajska gidrometeorologichna observatorija 2ec57db

Рівні води у Дунаї катастрофічно знижуються. Таку інформацію останніми днями повідомляють закордонні ЗМІ, демонструючи звуження та обміління водної артерії Європи у різних країнах. А що ж відбувається на українській ділянці річки? Чи те зниження рівнів води, яке можна побачити неозброєним оком, вже є рекордом, або бачили й гірше? Про це журналіст інформаційного агентства «Юг.Today» дізнавалася у провідного гідролога Дунайської гідрометеорологічної обсерваторії Наталії Міщенко.

Пані Наталіє, як ви оцінюєте ситуацію з обмілінням Дунаю на українській ділянці річки на поточний момент?

– Цьогоріч рівень води у Дунаї не тільки зараз, а й протягом всього літа є переважно нижчим за норму. На сьогодні рівні води на українській ділянці річки наближаються до мінімальних для цієї пори року, йдеться про серпень, за весь період спостережень.

Зниження цих показників можна назвати рекордно низьким, чи таке вже було в історії?

– Спостереження за рівнями води на українських постах Дунаю ведеться з 1921 року. За останні 50 років таку посуху як сьогодні, та близькі відмітки рівня води на гідрологічних постах Рені та Ізмаїл ми спостерігали у 1990, 1992, 1994 та у 2003 роках. Варто відзначити 2018 рік, коли внаслідок дуже низьких рівнів води восени на Дунаї було припинене судноплавство.

Про які рівни йшлося тоді і наскільки вони відрізняються від сьогоднішніх? Як вони вимірюються?

– Рівні води вимірюються на гідрологічних постах, двічі на добу по стаціонарним водомірним рейкам. Абсолютний мінімум рівня води на посту міста Рені за весь період спостережень 28 жовтня минулого року склав -66 см, а за останні 50 років мінімальний рівень для серпня місяця – 3 см (у 1990 році) Зараз він знаходиться на відмітці 10 см. В Ізмаїлі рівень води становить 28 см. При цьому абсолютний серпневий мінімум для цього поста становить 18 см (1990 р.).

А якщо просто виміряти глибину за допомогою звичайних вимірювальних засобів, то це скільки буде?

– Отримати коректні показники так не вийде. Глибина на різних ділянках буде різною, і ці цифри ніякої об’єктивної картини не дадуть. Усі виміряні глибини приводяться до відміток рівнів води відповідно даним гідрологічних постів.

Які прогнози щодо зміни рівня води на найближче майбутнє?

– Суттєвих змін рівнів води на українській ділянці Дунаю наразі ми не очікуємо. До кінця поточного місяця рівні води можуть коливатися в межах десяти сантиметрів. У третій декаді серпня в басейні Дунаю очікуються дощі, але підвищення рівнів води на українській ділянці в наслідок цього буде незначним. А взагалі літньо-осінне маловоддя типове явище для Дунаю, але в цьому році воно досить виражене, почалося зарано (вже у червні-липні) і тому привертає до себе суспільну увагу.

Чи можете ви прогнозувати, що ситуація зміниться у вересні?

– На підставі багаторічних спостережень можна сказати що суттеві підвищення рівнів води у вересні-жовтні малоімовірні.

Діана ГЕРГІНОВА

Одеса : yug.today

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *