Румунія закликала Україну визнати молдавську мову неіснуючою
Румунія звернулася до України з проханням визнати неіснуючою молдавську мову. Про це повідомляє інформаційне агентство «Юг.Today» з посиланням на сторінку Міністерства закордонних справ Румунії в Фейсбук.
Прохання очільник румунського МЗС Богдан Ауреску озвучив на зустрічі з українським колегою Дмитром Кулебою.
«Міністр Ауреску нагадав про неодноразові прохання румунської сторони до української сторони визнати відсутність так званої молдавської мови», – йдеться у повідомленні.
Вперше румунські дипломати просили Україну визнати те, що молдавської мови не існує, у червні 2021 року. До цього, в квітні офіційний Кишинів визнав тотожність румунської та молдавської мов.
Зазначимо, що в Молдові, як і в Румунії, офіційною мовою є румунська. Як шкільний предмет «молдавська мова» існує тільки в невизнаному Придністров’ї.
Викладають саме «молдавському мову» і на Одещині. В той самий час в Закарпатській та Черновецькій областях в шкільній програмі є предмет «румунська мова».
На практиці це дві різні шкільні програми, з яких «молдавська» є застарілою.
Через це до влади України неодноразово зверталися і представники громадськості Одещини, які ідентифікують себе як румуни, і викладачі румунської мови. За їхніми словами, таке штучне розділення мов призводить до того, що випускники шкіл, у яких в атестаті вказаний предмет «молдавська мова», не можуть вступити ні то до молдавських, ні то до румунських вищих навчальних закладів, поки документально не підтвердять знання румунської мови. І що цікаво, викладають молдавську мову вчителі, що мають кваліфікацію вчителів румунської мови. Адже спеціальності «вчитель молдавської мови» в українських вишах не існує.
Як писали у своїх зверненнях представники румунської громадськості, також проблема існує і в школах. На відміну від закарпатських та чернівецьких школярів, учні з румуномовних населених пунктів Одещини не можуть навчатися на рідній мові, так як молдавська мова не є мовою країн Євросоюзу. Зазначимо, що з 2020 року в школах України навчання відбувається на державній мові, також законом дозволено викладати мовою країн Євросоюзу.
Нагадаємо, що румунська мова входить в перелік 28 офіційних мов Євросоюзу.
Діана ГЕРГІНОВА
Одеса : yug.today